Oko w oko z AI cz. 1
Bratając się z wrogiem, czyli trzy sposoby, jak ChatGPT może zwiększyć Twoją produktywność
Dzisiaj wchodzimy w temat, który ostatnimi czasy jest na ustach wszystkich, którzy siedzą w branży IT, ale nie tylko! Można już o nim usłyszeć nawet w taksówce i u fryzjera.. Pewnie już domyślasz się o co chodzi. Tak, dziś poruszymy temat czatu GPT.
Tytuł tej sekcji jest nieco żartobliwy. Niektórzy wieszczą już koniec zawodu programisty, a główną przyczyną ma być właśnie słynny czat.
Czy tak będzie?
W Instytut Fullstack bierzemy temat pod lupę i pokażemy wam, że wcale nie taki diabeł straszny ;). W kolejnej serii artykułów skupimy się na zastosowaniach AI w codziennej pracy programisty. Pokażemy wam, jak dzięki takim narzędziom można zwiększyć swoją produktywność. W poniższym artykule będziemy wykorzystywać darmową wersję GPT 3.5 (stan na 1.05.2023).
Prompty, wszędzie prompty
Pewnie każdy już słyszał o tym, że czat potrafi generować gotowy kod na podstawie wrzuconego do niego prompta. Dzisiaj nie będziemy się skupiać tylko na tym oczywistym aspekcie, ale wrzucimy Ci 3 pomysły, jak jeszcze możesz wykorzystać to narzędzie.
- Streszczenia artykułów
Czas to pieniądz, więc chcemy go jak najbardziej zoptymalizować. Jednym z pomysłów na ciekawe wykorzystanie czatu może być generowanie streszczenia długich artykułów i poproszenie o wygenerowanie krótkiego streszczenia, które można przeczytać podczas przerwy na kawę. Weźmy jeden z naszych wpisów, ten, w którym wyjaśniliśmy technikę ‘Debounce’:
Wrzucamy, krótkiego prompta i oto rezultat:
Debounce w pigułce!
Oczywiście, jest to tylko krótkie streszczenie, i wyciągniesz z niego najwięcej, jeśli przeczytasz artykuł w całości. Jednak, jeśli nie masz wiele czasu, a chcesz dowiedzieć się czegoś nowego, takie zastosowanie czatu może okazać się strzałem w dziesiątkę.
- Code review
Code review jest nieodłączną częścią pracy programisty. Spojrzenie drugiej pary oczy pozwala np. wyłapać błędy, literówki, wnosi świeże spojrzenie do naszego kodu. Czasami jednak np. pisząc jakiś swój projekt po godzinach, nie mamy możliwości skorzystania z takiej opcji. Możemy wtedy poprosić model językowy taki jak GPT o pomoc.
Weźmy dla przykładu jakąś prostą funkcję, która sprawdza, czy podany jako parametr ciąg znaków ma długość większą od 5:
function f(xyz: string): boolean { if (xyz.length > 5) { return true; } else { return false; } }
Nie wygląda to za dobrze, prawda? Pomyśl, co zaproponowałbyś koledze, gdyby poprosił Cię o review takiej funkcji. Tymczasem sprawdźmy co na to czat:
A oto odpowiedź:
Wygląda to lepiej?
Zdecydowanie!
Zwróć uwagę, że czat nie tylko poprawia kod, ale dodatkowo tłumaczy co i jak zostało zastosowane.
- Źródło inspiracji
Czasami chcielibyśmy poświęcić czas na nasze projekty poboczne, nauczyć się nowych języków lub narzędzi, ale kompletnie nie mamy pomysłu, jak się do tego zabrać. Zamiast przeczesywać Internet w poszukiwaniu inspiracji niegłupim pomysłem może być skorzystanie z czatu. Dla przykładu poprośmy o inspiracje do nauki frameworka Svelte wraz z technologią websocketów:
W odpowiedzi dostajemy:
Czy już widzisz coś dla siebie? 😀
Podsumowanie
Oczywiście powyższe pomysły nie wyczerpują całej gamy możliwości, jakimi dysponuje to narzędzie. W kolejnych artykułach będziemy dzielić się radami i przemyśleniami dotyczącymi sztucznej inteligencji.
Żeby jednak nie było tak kolorowo, pamiętaj o tym, że korzystając z czatu, trzeba brać poprawkę na wygenerowane odpowiedzi. To narzędzie też się myli! Nie zwalnia nas to z myślenia. Czat ma pomóc nam zwiększyć nasza produktywność, a nie pracować całkowicie za nas :D. W następnych wpisach jeszcze rozwiniemy ten temat, stay tuned!